Al Shaheed Park

Al Shaheed Park

(Dubai)

Зелені дахи, здається, такий новий і сучасний тренд в архітектурі, насправді, з користю прикрашають будинки вже близько 20 століть. Трендсеттерами у цій області заслужено називають скандинавів, точніше вікінгів, які перші почали облаштовувати зелені дахи. Спочатку викладалася в кілька шарів суха кора, для водонепроникності вона просочувалася овечим жиром або кров’ю, а задля утеплення іноді присипалася трохи землею. І вже потім укладався торф, мох або дерен. З боку житло виглядало, як порослий травою довгастий пагорб. З усіх боків суцільна вигода — житло ставало теплішим, непримітним для ворогів, а навесні на даху свіжа трава з’являлася раніше, ніж на землі, і її використовували для годування тварин.

 

І якщо чарівні дахи-галявини сьогодні стали такими ж популярними символами Норвегії, як фіорди, тролі і лосось, (іронічні шведи вже давно малюють норвежців з травою на голові замість волосся), і натовпи туристів їдуть саме туди, щоб сфотографуватися поруч з цими будинками-пагорбами, то одне з місць, де ви мали б найменше очікувати сад на даху, це Кувейт.

 

111

Здається, про який взагалі сад може йти мова у такому жаркому та посушливому кліматі, де влітку температура в тіні нерідко піднімається вище +45–50 градусів. Та, насправді, інший клімат просто означає спеціальну інженерну систему та інші рослини на даху.

 

Парк Аль-Шахід вперше був розроблений на початку 60-х років, щоб зробити гармонійним перехід між старим містом і новими житловими кварталами, та урізноманітнити ландшафт міста. Цей меморіальний парк, присвячений пам’яті загиблих під час конфлікту в Перській затоці, був повністю реконструйований у 2015 році.

 

Реновація включала в себе об’єднання декількох будівель в існуючому саду та підбір місцевої рослинності, яка могла б відповідати обмеженням споживання води і суворими екологічними умовами. Проект був розроблений та впроваджений у рекордно короткий термін 22 місяці. Зараз парк, розташований на периферії міста Кувейт, перетворився на цілий культурний комплекс з музеями та меморіалами, які створені допомагати молодому і старшому поколінню зрозуміти, як природну, так і військову спадщину країни. А декілька садів стали не тільки додатковим приводом відвідати музей, а й окремим місцем для відпочинку.

 

111

Парк складається з зеленої площі 200 000 м², з прекрасними ботанічними садами (сад Оазис, музейний сад, сезонний сад та інші), двома музеями, театром, центром для відвідувачів, озером, та доріжками для пробіжок, що робить його найбільшим міським парком у Кувейті.

Та найбільшим дивом є близько 75 000 м² зеленого даху, що робить комплекс найбільшим проектом із садом на даху в арабському світі.

 

Для розробки дизайну унікального парку запросили експертів світового рівня з ZinCo GmbH. Очолював робочу групу Oliver Hanna. Першу чергу будівництва закінчили в 2015 році. Згідно з концепцією, майже вся архітектура була розміщена під землею (музеї, громадські центри, концертні зали, амфітеатр, підземний паркінг). А зверху створили сад на даху, наповнивши його деревами, клумбами, газонами, пальмами та чагарниками. Третина всієї зелені — це місцева рослинність, інші рослини були привезені з іноземних розплідників. Завдяки непростій інженерній технології цей проект вдалося реалізувати на вищому рівні. Рослини не просто прижилися — вони відмінно себе почувають.

А зелена покрівля значно пом’якшує внутрішній мікроклімат в будівлях, захищаючи їх від вітру, пилу, шуму і сонця.

 

111

У 2017 році була закінчена друга черга будівництва, і сад доповнили:

     ще 20 000 кв.м ландшафтних дахів і підземних гаражів;

     сучасним конференц-центром;

     мініатюрою старого Кувейту;

     обертовими вертикальними садами;

     та дивовижними музичними фонтанами.

 

Елементи старого «Аль-Шахіда» - фонтан та амфітеатр були замінені на дванадцять тисяч кубічних метрів озера. Архітектор ландшафту з моменту планування продумав гармонійне поєднання паркового комплексу з місцевою природою, і максимально відтворив у парку ділянку кувейтського ландшафту, від пустельних плато і джерел до оазисів, включаючи солончаки та акаційські ліси.

 

Сьогодні парк Аль-Шахід — цілком інтегрована культурна платформа з найсучаснішою архітектурою та витворами мистецтва. Крім музеїв на території комплексу розміщенні виставкові центри, театри на відкритому повітрі та майданчики для музичних концертів, художні виставки, скейт-парк, місце для паркуру, багатофункціональний молодіжний комплекс та інтерактивні ігрові майданчики.

 

Пейзажі парку Аль-Шахид також мають кілька історичних зон, таких як Меморіальна зона та Музейна зона. А сам парк є частиною нового Кувейтського національного культурного округу (KNCD). Сьогодні парк належить громадській організації (Al Diwan Al Amiri) і керується некомерційною організацією молодих волонтерів (LOYAC).

 

111

Ще однією задачею паркового комплексу «Аль-Шахід» — є підвищення екологічної обізнаності. У ньому розташовано Хабітат — музей, присвячений навколишньому середовищу та міграції птахів у Кувейті. Його головною ціллю є розповсюдження розуміння важливості збереження навколишнього середовища та фактів про вплив забруднення на нашій землі за допомогою інтерактивних навчальних станцій та дисплеїв. Щоб зробити музей цікавим та комфортним для відвідувачів будь-якого віку, у ньому розташували кафе, дитячу кімнату, та, звісно, сувенірний магазин. На додаток до музею, поруч з Хабітат був побудований пташиний вольєр, який забезпечив зону відпочинку для численних мігруючих птахів у Кувейті. Таким чином, відвідувачі можуть на власні очі роздивитись різні види птахів, що зупиняються тут на відпочинок під час своєї подорожі. А сам парк, завдяки підбору рослин та інженерним рішенням здатний скоротити до 500 тонн токсинів у повітрі на рік.

 

Крім того, парк містить багато історичних пам’яток. Найбільш цікавою історичною спорудою, що знаходиться в парку, є ворота Аль-Шааба. А у Текра - меморіальному музеї, можна дізнатися більше про історію Кувейту, його минулі битви та війну в Перській затоці. Намагаючись зберегти якнайбільше історичних та культурних згадок, музей пропонує своїм гостям поділитися своїм минулим та особистим досвідом, щоб передати його новому поколінню.

 

Сьогодні Аль Шахід є культурною платформою, тож зовнішні та внутрішні приміщення часто використовуються для різних заходів. У парку розміщено багато прекрасних скульптур, створених місцевими художниками. А для відвідувачів організовуються різноманітні екскурсії. Більшість екскурсоводів — це молодь, яка допомагає Кувейту відновити своє культурне, туристичне та освітнє значення. Окрім загальної екскурсії парком є також дитяча версія туру, а незабаром плануються нова екскурсія — Junior Explorer Tour.

 

Також саме у цьому найбільшому саду на даху в Перській затоці час від часу відбуваються такі грандіозні події, як Міжнародний конгрес IGRA, або, що дуже символічно — Всесвітній конгрес озеленювачів дахів.

 

Можливість впровадження екстенсивних зелених покрівель для Кувейту стане новим етапом, який можна порівняти із будівництвом електростанції і станції знесолення Shuwaik в 1953 році, або ж навіть початком використання бетону та сталевих конструкцій для перших сучасних споруд, побудованих у Кувейті. А з іншого боку — це принесе більше садів, більше зелених насаджень, природної тіні, та місць для відпочинку, яких ніколи не буває забагато.