Paris 2050

Paris 2050

У 70-х енергетична криза спричинила збільшення цін на паливо в усьому світі, та поклала початок палкого інтересу до економії паливних й енергетичних ресурсів, та до джерел відновлюваної енергії, які могли бути використані для постачання тепла до будинків. Саме у той час почали з’являтися проекти будівель, які функціонують завдяки сонячній енергії. Перший такий проект розробили в 1972 році в Манчестері, де почалося зведення демонстраційного енергетично ефективного будинку.

 

Ще певний час спроби поєднати екологію та архітектуру зазвичай зводилися в основному до озеленення території, удосконалення вентиляційних систем і часткового зменшення впливу промислових забруднень на навколишнє середовище. Та поступово ці малі кроки послужили створенню особливої сфери — екологічної архітектури. Зараз її черговим кроком вперед є фантастично просунуті проекти, що показують, як архітектура, спільно з будівництвом може вирішити еко-проблеми майбутнього і наблизити людину до природи. Екологічні хмарочоси, живі фасади та зелені дахи все більше наповнюють собою мегаполіси, і, схоже, скоро почнуть з’являтися цілі еко-міста.

 

«Я хочу дати надію на краще завтра»,

Вінсент Каллебо

111

Одним з метрів екологічної архітектури є Вінсент Каллебо. Його бюро, на думку Time Magazine - одна з найперспективніших та найяскравіших архітектурних фірм, що представляє фантастичні будівлі, які допомагають знаходити відповіді на питання світових екологічних та соціальних проблем. Відомий архітектор зібрав команду експертів, до складу якої увійшли вчені, інженери та архітектори, які разом створюють проекти, що відповідають екологічним викликам 21-го століття. Серед найвідоміших проектів бюро — самодостатнє містечко-амфібія Lilypad — плавучий екополіс, що стане незвичним рішенням проблем затоплення прибережних територій. Та Aequorea, ще одне місто в океані, побудоване з переробленого сміття, яке досі цей самий океан забруднювало. А одним з найглобальніших проектів обіцяє бути Paris Smart City 2050, що прагне перетворити Париж на справжнє зелене місто майбутнього, скоротити викиди газу на 75 % та віднайти екологічний баланс, за допомогою інноваційних будівель.

 

«2050 Paris Smart City»

Французька столиця, як і багато інших старовинних міст Європи, з багатьох видових точок найчастіше являє собою справжні кам’яні джунглі, з вкрапленнями зелених зон парків, бульварів і набережних.

Фахівці бюро Вінсента Каллебо пропонують виправити ситуацію за рахунок будівництва восьми типів веж з різними екологічними характеристиками, що забезпечують себе енергією і при цьому мінімізують викид шкідливих речовин в атмосферу. Звучить, як фантастична утопія. Та на зміну індустріальній ері поступово приходить екологічна архітектура, будівлі в якій не тільки несуть зовсім іншу функцію, ніж раніше, але й на вигляд перевершують будь-яку людську уяву. В ній не має звичної геометрії і прямих кутів, а інженерні рішення конструкцій змушують затамовувати подих.

Тож, що це за 8 веж, кожна з яких буде вирішувати свою екологічну задачу, і, як вони впишуться в архітектурний ландшафт міста.

 

1. Mountain Towers:

111

Знаменита зараз торговельна вулиця Рю де Ріволі (Rue de Rivoli) була створена в XVIII столітті для вирішення проблем трафіку та гігієнічних проблем у переповнених старих районах. І саме на ній планується розмістити біокліматичні башти, що об’єднають в собі різні поновлювані джерела енергії.

Протягом дня два величезних фотоелектричних і теплових сонячних щити будуть виробляти електрику та гарячу воду. Вночі гідроелектричні установки будуть функціонувати у верхній частині вежі, запобігаючи необхідність батареї для зберігання електроенергії. Широке озеленення по периметру кожного житлового рівня буде підтримуватися за рахунок систем повторного очищення води, що вже була використана мешканцями, та компосту з органічних відходів.

2. Antismog towers

111

Антисмогові вежі замислюються, як 23-кілометровий коридор, що буде проходити крізь центр Парижа, вздовж покинутих залізничних колій, які будуть перетворені в паркові зони, велосипедні доріжки і міські сади. Навколо них будуть побудовані вежі, призначені для фільтрації атмосферного смогу. Ці конструкції будуть виробляти електроенергію за рахунок осьових вітряних турбін і гнучких фотоелектричних панелей.

3. Photosynthesis towers

111

У 1975 році, через три роки після завершення будівництва відомої вежі Монпарнас, влада міста заборонила будівництво будь-якої будівлі висотою понад сім поверхів. У спробі перетворити ці будівлі в вертикальний парк, цей проект передбачає використання в них біореакторів, що працюють на зелених водоростях. На обох кінцях вежі, передбачені ліфти на поновлюваних джерелах енергії для відвідувачів і співробітників офісів. А на пласкому даху торговельного центру будуть встановлені фітоочистні лагуни, і структури для утилізації побутової води.

4. Bamboo nest towers

111

Четвертий тип будівель задуманий, як термодинамічні вежі-сади, загорнуті в бамбукові біосітки. Всередині них будуть вирощувати фрукти і овочі, а також встановлять вітряки. Ці структури планують звести на 13-ти існуючих висотках в паризькому окрузі Массен.

5. Honeycomb towers

111

Вежі у вигляді бджолиних сот зможуть збільшити житлову площу в уже існуючих будинках в центрі Парижа. Вежі-вулики стануть додатковим рівнем будівель, і будуть сконструйовані, як взаємопов’язані міні-будинки, що підтримуються однією сталевою конструкцією, укріпленою вертикально через систему старих димоходів. А на дахах будуть встановлені фотоелектричні панелі, які вироблятимуть електроенергію для вуличного освітлення навколо.

6. Farmscraper towers

111

У цих баштах будуть розташовані фермерські господарства, які зможуть забезпечити свіжими продуктами сусідні райони. Цей тип хмарочосів покликаний створити справжню сільську місцевість в межах міста, за рахунок вертикальних ферм. Три взаємопов’язаних структури здатні виробляти сільськогосподарські культури для місцевої громади, а також допомогти забезпечити місто киснем.

7. Mangrove towers

111

Як випливає з назви, дизайн Мангрових веж повторює форму тропічних дерев. Їхнє будівництво заплановано в районі залізничного вокзалу Гар дю Нор (Gare du Nord), на півночі Парижа. Там будуть розташовані офіси, готелі і житло для туристів і бізнесменів. На платформах станції встановлять п’єзоелектричні перетворювачі, а трубчасті фасади веж будуть складатися з сонячних батарей Гретцеля.

8. Вridge towers

Ці вежі-близнюки будуть мостом, що з’єднують східну і західну частини Парижа. На нього встановлять гідротурбіни, що будуть використовувати кінетичну енергію річки. Заселений міст через Сену - стане чудовою відповіддю на житлову кризу Парижа. Проект також посилить символіку міста, а апарт-готелі, розташовані у Вridge towers точно зацікавлять туристів.  Крім того вся конструкція буде мати нульовий рівень викидів вуглецю в атмосферу і системи безвідходного виробництва та вторинного споживання.

Усі нові споруди мають розташуватися так, щоб гармонійно вписатися в традиційні міські пейзажі. Але домогтися цього вкрай складно, тому є побоювання, що проект ніколи не буде реалізований до кінця.

Як залишився нереалізованим план модернізації Парижа, який пропонував Корбюзье. Розглядаючи місто, як концентрацію хаосу, фрагментований неупорядкований простір, він пропонував знести 240 гектарів паризьких блоків, і розбити чисту зону на квадрати з парками, автомобільними трасами та стоянками. Центр кожного кварталу повинен був позначити 50-поверховий хмарочос. Та концепція «ребрендинга» провалилася. Занадто дорого, занадто по-новому для тодішніх паризьких умов. Консерватори розкритикували Корбюзье за ​​спробу знищити минуле і неуважність до традицій.

 

Та зараз мова йде не про перепланування міста, реалізація екологічних проектів справді актуальна як ніколи. Тож, можливо, зараз час починати дивитися на архітектуру під зовсім іншим кутом, і втілювати все більше саме таких екологічних проектів.